2017 yılında uçaklarda internet dönemi başlıyor

Posted on by Murat Tat


 

Edinilen bilgilere göre “S Bant” adı verilen havacılık projesiyle birlikte uçaklarda 75 megabite kadar internet bağlantısı sunulması hedefleniyor. Avrupa Birliği’ni kapsayan ve 2017’nin ortalarında hayata geçirilmesi planlanan projeye katılmak isteyen Türkiye’de ise Türksat ve Inmarsat çeşitli girişimlere başladı.
 
Ayrıca Bkz.Playstore’dan büyük yıl sonu indirimleri
Ülkemizde hava taşıtlarında internet hizmeti konusunda gerekli düzenlemeler ilk olarak 2012 yılında KU-Band için, kısa süre önce ise KA-Band uydu sistemleri için gerçekleştirildi. Yaklaşık 7 sene önce, 2009’da GSM 1800 mobil telefon hizmetinde düzenlemeye giden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) şu an 3 yetkili işletmecisi yer alıyor.
 
Türkye’de kayıtlı şekilde hizmet veren havacılık şirketleri İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS) ve Uydu Haberleşme Hizmeti (UHH) yetkilendirmelerini aldıktan sonra “Hava Taşıtlarında Elektronik Haberleşme Hizmeti Sunumuna İlişkin Bilgi Formu”nu doldurarak internet bağlantısı için izin alabiliyor. Yabancı ülkelere kayıtlı hava taşıtları ise benzer bir izin sürecinden geçtikten sonra aynı hizmeti sunabiliyorlar.
 

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.