Amazon’dan alınan Ryzen işlemci sahte çıktı

Posted on by Murat Tat


 

AMD’nin yeni Ryzen işlemcileri oyuncular tarafından oldukça sık bir şekilde tercih edilmekte. Son gelen haberlerde ise işlemcilerin sahtesinin satıldığına yer verildi.

Reddit forumlarından 2 kullanıcının karşılaştığı sorun Amazon üzerinden satın alınan ve satıcının Amazonun kendisi olduğu ürünlerde yaşanmış. Kullanıcıların raporuna göre aldıkları işlemci paketi normal paketle aynı fakat asıl sürpriz paketin içerisinden çıkmış.

Wraith soğutucu yerine Pentium 4 soğutucusu

 
 
Kutunun içerisinden çıkan soğutucu Ryzen R7 1700 modelinin yanında gelmesi gereken Wraith soğutucu yerine tahminlere göre bir Pentium 4 işlemcisinin stok soğutucusu. Ayrıca soğutucunun üzerinde bir çok çizik de mevcut. Hatta ufak bir araştırmayla çözümün aynısını Google’dan bulmak son derece kolay. Görünüşe göre model eski 478 soket işlemcilerle kullanılan bir çözüm.
Ayrıca Bkz.İki Ryzen 3 işlemcisinin fiyatı sızdırıldı
 

Yongaya geçecek olursak burada da rahatlıkla anlaşılabilecek detaylar mevcut. Öncelikle kutudan çıkan işlemci LGA pin tasarımına sahip bir yonga ki AMD’nin Ryzen modelleri PGA tasarımına sahip. Bununla birlikte ısı dağıtıcı tarafında da AMD’nin çözümlerinin üzeri tamamen düz bir yapıdayken söz konusu yonganın yüzeyi merdivenimsi hatlara sahip. Buradan bir Intel modeli olduğu rahatlıkla anlaşılabiliyor.

Celeron çıktı!

 

Sahte ürünü kutuya yerleştiren kişi ayrıca yonganın üzerine Ryzen işlemci izlenimi veren bir sticker yapıştırmayı da ihmal etmemiş. Merak edenler için söyleyelim, tam model ismi bilinmese de işlemci 2.9 GHz’de çalışan bir Celeron yongası. İşlemci tahminimizce Intel Celeron D 340 yongası olabilir.

Peki durumun sorumlusu kim? Akıllara ilk gelen bu sorunun cevabı şu anlık tam bilinmese de sorunun Amazon’un Fulfillment adını verdiği satış modelinden kaynaklandığı düşünülüyor. Görünüşe göre bir satıcı Amazon’a bu sahte işlemcileri satmış, sonrasında da Amazon’un yetkilileri dikkat etmemiş olacak ki işlemci kullanıcıya kadar ulaşabilmiş.
 

Benzeri daha önce yaşanmıştı

Diğer bir ihtimalle ise bir Ryzen işlemcisi alan kullanıcı işlemciyi ve kutu içeriğini alıp içerisine Ryzen yongasıyla benzer boyutlarda olan bir model koyup firmaya iade etmiş olabilir. Daha önce de benzer olaylar olmuştu. Örneğin EVGA’nın GTX 1080 çözümlerinden birini alan kullanıcı yine EVGA’nın GTX 780 modeline yeni aldığı kartın soğutucusunu takarak eski kartı iade etmiş böylece bir tane daha GTX 1080 elde etmişti.
 
Ayrıca Bkz.Toshiba bellek bölümünü satmak için Western Digital davasını bekliyor

İlk aldığı kartı da elindeki bir sıvı soğutma çözümüyle çalıştıran kişi sonuç olarak 2 GTX 1080 sahibi olmuştu. Bunun sebebi olarak firmanın bir kaç nesil neredeyse aynı soğutma çözümünü kullanması dolayısıyla yeni modellerin soğutucusunun rahatlıkla eski kartlarla da kullanılabilmesi gösteriliyor.

Son olarak konuya geri dönersek, Amazon’dan Ryzen işlemci almayı planlayan kullanıcıların bir süreliğine beklemesinde fayda var zira sahte ürünler bir kaç tane ile sınırlı olmayabilir. Belki bir parti ürün bu şekilde gelmiş ve stoktaki ürünlerle karışmış olabilir. Sorun çıksa da yaşanan olayda olduğu gibi Amazon müşterilerini yine zor durumda bırakmamış ancak tedbirli olmakta fayda var. Muhtemelen sorun kısa süre içerisinde çözülecektir.

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.