Android ne kadar güvenli?

Posted on by Murat Tat

Johns Hopkins Üniversitesi’nde Kriptogtafi profesörü olan Matthew Green, Android 7.0 Nougat’ın güvenlik sistemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Matthew Green’in aktardığı bilgiye göre, Android N şifreleme standartları, iOS işletimim sisteminin 6 yıl önce kullandığı detayları bulundurduğunu belirtti.

Android Güvenli Değil Mi?

Üst düzey bir güvenlik araştırması, Android kullanıcılarının yalnızca, Nexus ve Samsung marka…

Son zamanlarda gelişen teknoloji ile beraber, oluşan güvenlik açıklıkları yüzünden birçok kullanıcının şahsi bilgileri hackerlar tarafından ele geçiriliyor. Bunun önüne geçmek için sürekli yeni güncellemeler ile oluşan açıklıkları kapatmaya çalışan yetkililer her zaman istedikleri sonuca kavuşamıyor.

16-11/29/ios-vs-android-1480374255.png

Android güvenliği iOS’un 6 yıl gerisinde kaldı!

Kriptografi profesörü, Android işletim sisteminin 2016 yılı ile beraber öne sürdüğü güvenlik protokolü ile kilitli olan Android cihazdan hala bilgi sızdırabildiğini yazdığı blog yazısında kullanıcılara belirtti.

Yazının devamında Green, yaşanan bu bilgi sızdırma sorununa 6 yıl önce Apple’ın  çözüm bulduğunu belirten profesör, ne yazık ki Android’in güvenlik sistemi iOS’un güvenlik sistemine  göre oldukça zayıf kaldığının altını çizdi.

Sıkça güvenlik sorunlarıyla gündeme gelen Android işletim sistemi, iOS’a kıyasla güvenlik açısından zayıf kaldığı kanıtlanmış oldu. Android yetkilileri oluşabilecek bilgi sızdırma olaylarına karşı oldukça önemli adımlar atması gerekiyor.

::Android güvenliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaydet

SDN

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.