Apple haritalarını geliştirmek için drone kullanacak

Posted on by Murat Tat

Apple’ın, Google Maps ile tam anlamıyla yarışabilmek ve kendi haritalar uygulamasını geliştirmek için droneları kullanmaya hazırlanıyor. Bloomberg News’in raporuna göre Apple, droneları kullanarak hızlı bir şekilde haritaları güncellemek maksadıyla robotlar ve veri toplama konusunda uzmanlardan oluşan bir ekip kuruyor.
 
 
Google ve Apple her ikisi de kameralarla donatılan araç ve van filoları kullanıyor ancak dronelar Apple’a yolları, caddeleri, inşaat sahalarını vb. bir çok alanı inceleme ve gözetleme imkanı verecek. Apple’ın söylediğine göre şirket son olarak Seattle’da bulunan üslerinde kendi dronelarını kullanabilmek için Amazon Hava departmanından birkaç çalışanı işe aldı.

 

Dronelara harcanan çabanın yanı sıra Apple aynı zamanda Harita uygulaması için iç mekan görünümü ve araç navigasyon uygulamasında geliştirme çalışmalarına da başladıklarını duyurdu. Bloomberg News’in iddiasına göre kapalı mekan haritası iPhone kullanıcılarına müzeler ve hava alanlarında yol göstermede büyük yarar sağlayacak. Google Haritalar şu anda buna benzer özellikler sunuyor ve Apple zamanla geliştirdiği Indoor.io ile Haritaların böyle bir özellikle gelişmesine yardımcı olmak istediğini belirtti. Ayrıca şirket, 2017 yılında araç sürerken şerit değiştirmek için daha iyi bir asistan ve Harita uygulaması için bir çok yeni özelliği duyuracaklarını açıkladı.

 

Google Maps’in iPhone’larda kullanılır hale gelmesinden 5 yıl sonra, 2012 yılında harita uygulamasını piyasaya süren Apple, uygulamadaki yanlış adreslerin ve POI bilgilerinin çok fazla olması nedeniyle sürekli eleştiriliyordu.

 

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.