Apple kavisli OLED ekranlı model dahil 10’dan fazla iPhone prototipi test ediyor

Posted on by Murat Tat

Bugüne kadar birçok kaynak Apple’ın gelecek sene kavisli OLED ekrana sahip ilk iPhone modelini piyasaya çıkaracağını iddia etmişti. Wall Street Journal kaynaklı yeni haberler de bu söylentileri destekler nitelikte. Raporda, OLED versiyonun önümüzdeki yıl tanıtılacak iPhone modellerinden biri olacağını söylüyor. Ancak diğer iPhone modellerine kıyasla daha yüksek bir fiyat etiketine sahip olacak.
 
OLED ekranlar daha ince, hafif ve esnek tasarımların önünü açıyor ancak analistlere göre, geleneksel LCD ekranlardan 50$ daha pahalı olarak üretilmekte. OLED ekranlarda LCD ekranların aksine ekranı aydınlatmak için bir arka plan aydınlatması gerekmediğinden, enerji açısından daha verimli olabiliyorlar. Siyah pikselleri görüntülerken OLED ekranların tamamen kapalı olması pil ömrünü de uzatacak.
 

Ayrıca Bkz.Galaxy S8’in yapay zeka asistanı ödeme de yapabilecek

Raporda, Apple’ın geliştirilmekte olan 10’dan fazla farklı iPhone prototipine sahip olduğu söyleniyor. Bu nedenle, gelecek yıl OLED ekranlı bir versiyon görebiliriz. Daha önce yayınlanan raporlara göre Apple önümüzdeki yıl aynı zamanda geleneksel LCD ekranlı yeni 4.7 inç ve 5.5 inç modelleri de piyasaya sürecek.
 
Apple muhtemelen birincil OLED ekran tedarikçisi olarak Samsung‘la işbirliği yapacak. Ancak LG Display, Japan Display ve Sharp’ın 2018 yılı için üretime hazır olmalarını istiyor. Hatırlayacağınız üzere Sharp Başkanı ve CEO’su Tai Jeng-wu, geçtiğimiz ay Apple’ın OLED teknolojisine geçiş planlarını doğrulamıştı.
 

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.