Cadillac’ın LIDAR haritaları otonom taksilerin temelini oluşturabilir

Posted on by Murat Tat

Yakın zamanda otonom sektörüne giriş yapacak olan ABD’li lüks otomobil üreticisi Cadillac ise harita konusunda rakiplerinden bambaşka bir usul izleyecek. Şirket, amiral gemisi CT6 sedan modeline yarı otonom teknolojisi Super Cruise’i ekleyerek sürücüsüz araçlara karşın ilk adımını atarken bu teknolojiyi yüksek çözünürlüklü LIDAR haritaları ile cesaretlendirmek istiyor. Bu gaye doğrultusunda LIDAR sensörleri ile ABD’deki ve Kanada’daki yolların haritasını çıkaran şirket, detay gücü son derece yüksek olan haritaları ile iyice otonom taksiciliğin temelini oluşturabilir.

 

Otonom Sürüşün Alanını Belirleyecek 

Bu noktada LIDAR haritaların CT6’ya sunacağı katkılardan dile getirmek gerek. Super Cruise teknolojisine dahil olacak olan LIDAR haritalar doğrusu otonom teknolojisinin güvenliğini temin etmek namına sunulan bir yenilik. Cadillac’ın açıklamasına tarafından sürücüler Super Cruise teknolojisini istedikleri her lahza kullanamayacak. Sadece, Cadillac kadar belirlenen yollarda, ağırlıklı olarak yerleşim bölgelerine uzaktan noktalarda, kullanılacak olan sanki otonom teknolojisinin başvuru formu sınırları LIDAR haritaları ile belirlenecek.

 
Keza Bkz.Hyundai, araba alım sürecini internete taşıyor 

Sürücülerin gezi sırasında bağlantı problemleri yüzünden sürüşten negatif etkilenmelerini istemeyen Cadillac. LIDAR haritaların GPS verilerine kıyasla daha başarılı olacağına inanıyor. Şirket tarafından aktarılan bilgilere kadar LIDAR sistemi CT6’nın konumunu 10 santimetreye dek dürüst bir şekilde belirlerken aracın 2500 metre ilerisini de görebiliyor. Böylece sistem yolculuğun ilerleyen dakikalarında aracın, Super Cruise teknolojisinin kullanılamayacağı yollardan geçeceğini gördüğü an bu veriyi araçtaki bilgisayarla paylaşacak. Bilgisayarda sürücüyü uyararak sürücünün direksiyonu devralmasını sağlayacak. 

 

Sürücüsüz Araçların Güvenliği İçin Oldukça Manâlı 

Uber ve Lyft gibi otonom vasıta filoları meydana getirmek isteyen şirketlerin de ayrıntılarıyla otonom araçları kullanıma sunduğunda karışık yollarda herhangi bir sorun yaşamamak adına Cadillac’ın kullandığına aynı bir LIDAR harita sistemine araç içinde yer vermesi gerekiyor. LIDAR haritalarında bulunan önceden ayarlanmış noktalar; sürücüsüz bir şekilde müşterinin ayağına gidecek ve gerektiğinde yakıt olmak için benzin istasyonuna gidecek olan bütün otonom taksiler için oldukça manâlı. Bu teknoloji taksinin faaliyet alanını belirlerken bununla birlikte belirlenen bölge içerisinde müşterinin güvenli bir şekilde seyahat yapmasına hizmet ediyor.

 

Görünen o ancak Cadillac yüksek çözünürlüklü LIDAR haritaları kullanan birincil şirket olsa da bu teknolojiden faydalanan tek şirket olarak kalmayacak. Geçtiğimiz günlerde NVIDIA, 5.nesil otonom araçlarda kullanılmak üzere yeni bir bilgisayar geliştirdiğini duyurmuştu. Otonom araçlarda yer alan teknolojilerin gelişmesi ve yeni teknolojilerin LIDAR haritalarla desteklenmesi, yakın gelecekte ayrıntılarıyla otonom taksi şirketlerini görebileceğimizi dikkat çekici ediyor.

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.