Facebook Çin İçin Hazırlanıyor

Posted on by Murat Tat

Facebook uzun zamandan beri Çin’de yaşanan tartışmalar neticesinde ülke sınırları içerisinde kullanıma yasaklanırken Facebook yüksek kullanıcı sayısını kaybetmemek adına için Çin’e özel düzenlemeler yapacak. Ülkede Facebook’un yayın yapabilmesi adına sansür yasalarına uyması gerekiyor.

Sansür Yasaların Uyum Sağlanacak

Çin’deki sansür yasalarına uyum sağlanması adına Facebook üzerinden otomatik bir şekilde işlemler gerçekleştirecek özel bir algoritma yazılacak. 7 yıl önce Çin hükümeti tarafından alınan bir kararla kullanımı yasaklanan Facebook için 7 yıl sonra böylece yeniden kullanım mümkün olabilecek.

Yapılan açıklamalarda Facebook’un geliştiricileri tarafından özel olarak çalışmalarının yapıldığı ve Çin için yapılacak düzenlemelerin ardından konuyla ilgili girişimlerde bulunarak uygulamanın tekrar Çin sınırları içerisinde kullanılması için gerekli olan çalışmanın gerçekleştirileceği belirtildi. Şu anda Facebook için sansür yasalarına uygun bir hale gelmesi Çin’de yeniden yayınlanması adına yeterli olmayabilir.

Facebook için yapılacak tüm düzenlemeler sonrasında son karar Çin hükümetinde olacak. Çeşitli siyasi kriterler ya da ilişkiler Facebook için farklı bir kararın alınmasına da neden olabilir.

Instagram Da Yasaklı

Facebook’un yasaklandığı Çin’de üstelik 2014 yılından itibaren Instagram kullanımı da yasaklanmıştı. Bu açıdan Facebook ve Instagram üzerinden ciddi bir kullanıcı kaybı yaşayan ve kullanım istatistikleri düşen uygulamaların tekrar kullanıcılar tarafından tercih edilir hale gelmesi adına yapılacak değişiklikler büyük bir önem taşıyor.

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.