Facebook Sahte Haberlerle Nasıl Mücadele Ediyor?

Posted on by Murat Tat

İnsanların yanlış bilgi almasına sebep veren haberler için özel önlemlerin alındığı paylaşılırken bu doğrultuda önlemlerin nasıl sonuç vereceği merak ediliyor. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan başkanlık seçimlerinde seçim sonuçlarına yönelik farklı ve yanlış haberlerin internet üzerinden yayılması bu konuda önlem alınmasını zorunlu hale getirdi. Facebook tarafından yapılan açıklamalarda da böyle bir durumun kabul edilemeyeceği ve gerekli düzenlemelerin yapılarak bu tip içeriklerin yayılmasını önlenmeye çalışılacağı belirtildi.

Kullanıcı Verileri Önemseniyor

2015 yılı itibariyle kullanıcı verilerini daha ciddi şekilde değerlendirmeye başlayan Facebook bu tip haberler için şikayetler üzerinden işlem yapıyor. Bu tür haberlerin daha az sosyal medyada yer alabilmesi adına özel bir yazılım da geliştiren ve Ağustos ayı itibariyle yazılımı kullanan Facebook böylece iki kanaldan mücadelesini sürdürüyor.

Özellikle sahte haberlerin yazılım tarafından tespit edilmesi ve paylaşılmasının önlenmesi amaçlanıyor. Bu açıdan Facebook şu anda iki farklı mücadele kanalından sahte haberlerin yayılmasını önlemeye çalışırken önümüzdeki dönemlerde farklı yazılımların ve yöntemlerin de geliştirilebileceği düşünülüyor. Türkiye’de pek çok farklı sayfa ve grup üzerinden kişilerin sadece tıklayarak siteye erişim sağlaması ve bu girişten para kazanılması amacıyla çok farklı spekülasyonlar yapılırken sosyal medyada sürekli yine bir spam dalgası oluşturuyor. Bu bakımdan Facebook tarafından geliştirilecek yeni algoritmalar ve bu durumun önlenmesi sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan seçimler için değil dünya genelindeki önemli toplumsal olaylar için de önlem alınmasını sağlayacak.

 

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.