Google Gençleri Yazılım İçin Çağırıyor

Posted on by Murat Tat

Açık kaynak yazılımı internetin omurgasını oluştururken sunuculardan yönlendiricilere her alanda aslında kişilerin işlerini kolaylaştırıyor. Google Code-in ise genç geliştiricileri teşvik etmek ve açık kaynak topluluklarının büyümesini sağlamak oldukça önemseniyor. 

Google Gençleri Çağırıyor!

13 ile 18 yaş arasındaki gençler için Google yeni bir duyuru daha yaparken duyuruda gençlerin topluluklara katılması ve kodlama konusunda görev almasını istedi.  Kendini bu alanda geliştirmek isteyen kişiler için kuşkusuz Google çok cazip bir seçenek yaratıyor. Peki Google Code-in tam olarka nedir? Gelin birlikte kısa bir bakış atalım.

Detaylarıyla Google Code-in

Katılan öğrenciler, seçtikleri konu alanlarında açık kaynak organizasyonu tarafından hazırlanan görevleri yerine getiriyor ve projeyi tamamlıyor. Kodlama dahilinde 5 farklı aşama takip ediliyor.

1. Kodlama

2.Dokümantasyon / Eğitim

3.Sosyal Yardım / Araştırma

4.Kalite Kontrol

5.Kullanıcı arayüzü

Görevler tamamlanmasında gençlere bu yol haritası yardımcı oluyor. Her aşamanın geride bırakılması ise çeşitli ödüller de öğrencilere veriliyor. Ayrıca tüm çalışmalar sonrasında ise finalistler belirlenerek projede bir bölüm tamamlanıyor.  

Sayılarla Google Code-in

Google Code-in, 45 ülkeden 361 öğrenciyle yola başlarken ilk gelişim 2015’te yaşandı. 2015’te 65 ülkeden 980 öğrencinin dahil edilmesi ile topluluk daha da genişledi. Son 6 yılda ise 99 ülkeden 3000’den fazla öğrenci GCI görevlerini başarıyla tamamladı.

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.