Google ile eski fotoğraflarınızı dijitalleştirin!

Posted on by Murat Tat

Google Fotoğraflar ile oldukça başarılı bir fotoğraf ve video depolama servisi sunan Google, yeni uygulaması PhotoScan’ı duyurdu.

Bir fotoğraf tarama uygulaması olan PhotoScan ile eski fotoğraflarınızı çok kolay ve kaliteli bir şekilde dijital hale getirebilirsiniz.

Eski, bastırılmış fotoğrafları dijital hale çevirmek için kullanılan en yaygın yöntemlerden biri eski fotoğrafın fotoğrafını çekmek ancak bu yöntem her zaman kaliteli sonuç vermiyor, fotoğrafta parlama ve yansıma gibi problemler ortaya çıkabiliyor.

  

Temelde eski fotoğraflarınızın fotoğrafını çekerek dijitalleştirme işlemini gerçekleştiren PhotoScan, kullandığı teknikle diğer kamera uygulamalarından ayrılıyor. Çektiğiniz fotoğraftaki parlama ve yansımaları en aza indiren PhotoScan, oldukça kaliteli sonuçlar elde etmenizi sağlıyor.

Google PhotoScan nasıl çalışıyor?

PhotoScan ile ilk fotoğrafı çektiğinizde, fotoğrafın üzerinde 4 ayrı daire ortaya çıkıyor. Bu dört daire mavi hale gelene kadar kamerayı dairelerin üzerinde bekletiyorsunuz. Bu esnada PhotoScan dört ayrı fotoğraf çekiyor ve bu fotoğrafları temel alarak fotoğrafın son halini hazırlıyor.

PhotoScan ile çekilen fotoğraflar Google Fotoğraflar servisinde saklanıyor. Dolayısıyla Google Fotoğraflar’ın yüz tanıma, kolaj oluşturma güçlü özelliklerini de kullanabiliyorsunuz.

Ayrıca Google’ın PhotoScan ile birlikte Google Fotoğraflar’ı da yenilediğini, makine öğrenimini kullanarak fotoğraflarda daha iyi düzenlemeler yapmanızı sağladığını da hatırlatalım.