Google Pixel telefonlarından 4 milyar dolar civarında gelir bekleniyor

Posted on by Murat Tat

Yıllar sonra ilk kez Nexus programında değişikliğe giden Google, üretim konusunda kontrolü tamamen ele almış ve Pixel adındaki yeni telefonları ile görücüye çıkmıştı. Ortaklıktan ziyade ODM tarzında iş yapmaya başlayan firma, bunun meyvelerini gelecek yıl toplayacak.

 

6 Milyon Satış Hedefi

 

Üretimini HTC’nin yaptığı ancak sadece Google’ın logosunun göründüğü Pixel telefonların satışları yılın dördüncü çeyreğinden itibaren hızlanacak. Belirtilen dönemde tatil indirimlerinin de etkisiyle 3 milyon civarında Pixel telefonu satılması bekleniyor. Bu da 2 milyar dolar civarında bir gelir getirecek.

 

2017 yılı içerisinde ise yine 2-3 milyon adet daha satış yapılacağı tahmin ediliyor. Böylece toplamda 4 milyar dolar civarında bir gelir seviyesine ulaşılacak. Google’ın agresif reklam stratejisinin en önemli etken olduğu ifade ediliyor.

 

Satış geliri yüksek olsa da Google’ın sıkı bir kar marjı politikası olmadığı için faaliyet karı düşük kalıyor. Apple sıkı bir tedarik zinciri politikası takip ederek kar marjını yüzde 41 seviyesinde tutuyor. Google Pixel telefonlarında ise kar marjı yüzde 22-25 seviyelerinde.

 

Ayrıca Bkz.Samsung Gear S3 raflara çıkıyor

Analiz uzmanları yeni Pixel telefonların kullanıcı ile etkileşimi en üst seviyeye çıkaracağını düşünüyor. Şu anda iOS kullanıcıları Android kullanıcılarına göre 3 kat daha fazla uygulamalarla haşır neşir oluyor. Önümüzdeki yıl bu fark büyük ölçüde kapanacak.

 

5 inçlik Full HD AMOLED ekran, Snapdragon 821 yonga seti, 4GB LPDDR4 RAM gibi özellikleri bulunan Pixel telefonun başlangıç fiyatı 650$. 5.5 inçlik 2560×1440 piksel çözünürlükte ekran, Snapdragon 821 yonga seti, 4GB LPDDR4 RAM özellikleri barındıran Pixel XL telefonu ise 770$ başlangıç fiyatına sahip. Seri ülkemizde satılmıyor. 

 
 

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.