Google uygulaması, Android’de kişisel verileri görmeye başlayacak

Posted on by Murat Tat

Google, Firebase App Indexing yazılım geliştirme arayüzünün yeni yayınladığı 10.0 sürüm numarası ile önemli bir değişikliğe imza attığı duyurdu. Artık üçüncü taraf yazılım geliştiriciler izin verdikleri takdirde Android’deki Google uygulaması, uygulamanın sakladığı kişisel kullanıcı verilerine erişebilir olacak.

 

10.0 sürümü ile birlikte Google, cihazdaki uygulamaya ait verileri arka planda sürekli olarak senkronize edecek ve kendi veri tabanını gerçek zamanlı olarak güncelleyecek. Firebase, Google’ın önceki Google App Indexing API’nın yeni adı aslında. Yani yepyeni bir iş değil ancak kullanıcı verilerinin izlenebilir olması yeni bir gelişme. API’a dair dokümantasyona buradan erişilebilir.

Peki Google Bunu Neden Yapıyor? 

Bilindiği üzere iOS 9 ile birlikte üçüncü taraf yazılımlar da Spotlight arama sonuçlarına entegre olmaya başlamıştı. Apple, yapılan aramalarda indekslediği veriler eşliğinde kullanıcıyı ilgili yazılım içindeki herhangi bir veriye de yönlendirebiliyor. Google’ın iOS’ta yer alan uygulaması da bu yapıya ilk günden itibaren entegre olmuştu zaten.

 

Ayrıca Bkz.Dünyanın en hızlı elektrikli aracı: NIO EP9 

Şimdi Google kendi uygulamasını Android tarafında bu yapıya entegre ediyor. Kullanıcılar bir şey arattığında uygulama içindeki kullanıcının oluşturduğu veriler de listelenmiş olacak. Örneğin Whatsapp içerisindeki rehberde kayıtlı olmayan kişi bilgileri, fotoğraflar, dokümanlar, konuşmalardaki link’ler gibi aramalar, indekse alınabilecek. Geliştiriciler nelerin indekslenip nelerin indekslenemeyeceğini seçebiliyor olacak. Kullanıcı hesabından çıkış yaptığında indeksten veriler de silinmiş olacak.

 

Bu sayede yazılım geliştiriciler, uygulamalarının kullanım sıklığını artırabilecek yeni bir yola daha kavuşmuş olacak. Arama sonuçlarında uygulama içindeki bilgiler de listeleneceğinden belki günlerce kullanılmayan yazılımlar, kullanıcıya kendini yeniden hatırlatma olanağı kazanacak.

 

Ayrıca Bkz.Bulunan Rootkit 3 milyon Android cihazı etkiliyor 

Güvenlik Kaygıları Ne Olacak? 

Kişisel veriler noktasındaki güvenlik konusundaki kaygıları ortandan kaldırmak adına Google, uygulama içindeki kişisel verilerin kesinlikle Google sunucularına yüklenmeyeceği garantisini veriyor. Yani oluşturulacak olan indeks, yine telefon içinde kalacak ve Google arama sonuçlarını telefon belleğinden getiriyor olacak.

 

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.