Hollanda 2030 yılına kadar ülkedeki tüm kömür santrallerini kapatmayı planlıyor

Posted on by Murat Tat


 

 
209 gündür hükümetin kurulamadığı Hollanda’da, 4 partiden oluşan koalisyon hükümetinin kurulması için koalisyon protokolü bitmiş durumda. Epeyce uzun bir süredir görüşmeleri sürdüren partilerin tartıştıkları konulardan birisi de ülkedeki kömür santrallerinin geleceğiydi. Ülkedeki karbon salınımını en aza indirmek isteyen partilerin, derece derece bir şekilde Hollanda’daki tüm kömür santrallerini kapatma konusunda anlaştıkları bildirildi. İlgili anlaşma gereğince ilk etapta 2021 yılından itibaren kömür santrallerine karbon salınımı ile ilgili daha sıkı kurallar getirilecek ve 2030 yılına kadar tüm kömür santralleri kapatılacak.

 

Şirketlere Mesaj Verecek

2030 yılına kadar karbon salınımını 1990 yılına kıyasla yüzde 55 oranında eksilmek isteyen koalisyon hükümeti göre yayınlanan bildiriye göre 2021 yılından itibaren kömür santrallerinde gözden geçirilmiş yeni kurallar uygulanacak. Bu kuralların toplam kömür başvuru formu hacmini etkilemesinin yanı sıra  cıva, azot dioksit ve kükürt dioksit emisyonları için daha sert sınırlar çizeceği düşünülüyor. Keza laf konusu karar gereğince Avrupa’nın en yeni kömür santralleri olan ve 2015 yılında Engie, RWE AG ve Uniper SE şirketleri tarafından Hollanda’da inşa edilen 3 adet kömür santralinin kapatılmasıyla fosil yakıttan kuvvet bölge şirketlere önemli bir mesaj gönderilmiş olacak.

Hem Bkz.Hollanda, 2030 yılında benzinli ve dizel araçları yasaklayacağını onayladı 

Enerji Ekonomisi ve Parasal Tahlil Enstitüsü(IEEFA)’ne kadar alınan bu karar Avrupa’da, kömürden zorlama alan enerjiye karşın yatırımların artık kabul edilemez olduğunu gösteriyor. IEEFA, kömür santrallerini kapatma planlarının yenilenebilir enerjiye yatırım planları ile desteklenmesiyle birlikte eski elektrik imal modellerinin risk altında olduğunu düşünüyor. Geçtiğimiz yıl Almanya(2050’ye kadar), Fransa(2030’a değin) ve Finlandiya(2023’e dek) ülkelerindeki tüm kömür santrallerini kapatmak için vakit çizelgesi ortaya koyarken İngiltere de ülkedeki 13 kömür santralini yakın bir zamanda kapatacağını açıklamıştı. Alınan bu kararların uygulanması halinde IEEFA’nın öngörüsünün gerçekleşeceğini anlatmak muhtemel.

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.