İnternet Dünyası da Trump’tan Etkilenecek!

Posted on by Murat Tat

İnternetin tüm geçmişini kaydetmesiyle bilinen büyük bir arşiv olan dev Internet Archive Trump başa geçmeden Kanada’ya taşındı. İnterneti dünyasını genel olarak olumsuz etkileyebileceğini düşünen Internet Archive almış olduğu bu karar ile gündeme bomba gibi düştü. 

İnternetin hayatımıza girdiği günden bu yana geçirmiş olduğu evrimi çevirimiçi ortamda depolamasıyla bilinen merkezi ABD’da bulunan platform geçtiğimiz günlerde radikal bir kararla veritabanının bir kopyasını Kanada’da inşa etmek istediğini açıkladı.

Söz konusu olan bu durumun ABD başkanlık seçim sonuçları olduğu belirtilen bir durum. Konuya ilişkin İnternet arşivinin kurucusu Brewster Kahle “9 Kasım’da Amerika’da, radikal bir değişim vadeden yeni bir yönetime uyandık. Bu da bizimki gibi uzun dönemler için inşa edilmiş kurumların bir değişime ihtiyacı olduğuna dair sağlam bir hatırlatıcı oldu.” sözlerini kullanarak doğrudan durumun Trump ile ilgili olduğunu belirtmiş oldu. 

Web sitelerinin dijita kayıtlarını elinin altına tutan Internet Archive bünyesinde gitmiş olduğu değişiklik için siz ne düşünüyorsunuz?

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.