iPhone 7 serisine olan ilgi azalıyor

Posted on by Murat Tat

Piyasaya ilk çıktığı haftalarda önemli satış rakamlarına imza atan iPhone 7 serisi, Kasım ayının ikinci yarısına girdiğimiz bu günlerde tüketici ilgisini kaybetmeye başladı. Analizler seriye olan talebin azaldığını ortaya koyuyor.

 

Satışlar Düşüyor

 

Eylül ayının ilk haftası tanıtılan iPhone 7 serisi hemen ardından ilk dalga ülkelerde satışa sunulmuştu. Ay içerisinde tamamen tükenen ve stok sıkıntısı yaşayan seri için işler iyi gitmiyor. İsabetli tahminleri ile tanıdığımız analiz uzmanı Ming-Chi Kuo, iPhone 7 serisinin satış anlamında tepe noktasını geride bıraktığını ve artık düşme trendine girdiğini belirtiyor.

 

Apple’ın iPhone 7 için düşündüğü pek çok önemli özelliği onuncu yıldaki yani gelecek yıl ki iPhone modeline sakladığının ortaya çıkması sonrasında çok eleştirilmiş. Kuo dahil pek çok analiz uzmanı yeni seriyi can sıkıcı bir güncelleme olarak tanımlamış ve genel satışlara bir etkisinin olmayacağını dile getirmişti.

 

En büyük rakip olarak görülen Galaxy Note 7 modelinin satıştan çekilmesi ile birlikte iPhone 7 serisine gözle görülür bir talep oluştu. Bazı analizler Samsung’dan yaklaşık 7-8 milyon kullanıcının yeni iPhone modellerine geçebileceğini ön görüyordu.

 

Ayrıca Bkz.Apple’ın görkemli tarihi 300$’lık bu kitapta

Bununla birlikte toz pembe bulutlar dağıldıktan sonra asıl manzara ortaya çıktı. Kuo, Kasım ve Aralık aylarında tedarikçilerin iPhone 7 bileşenlerinde yüzde 5 ile 15 arasında azaltıma gideceğini ifade ediyor. Ayrıca Kuo stok sıkıntısı probleminin tedarikçilerin ilk baştan sabit bir üretim hacmi belirlemesi ve üretimin artan talebi karşılayamaması ile oluştuğunu da sözlerine ekliyor.

 

Apple artık iPhone satışları ile ilgili rakamları paylaşmadığı için bugüne kadar seri ne kadar sattı bilemiyoruz. Eylül ayı için sadece 18 günde 30 milyon civarında bir satış rakamı telaffuz ediliyordu. Muhtemelen aylık 25-30 milyon arasında bir çizgi izleyebilir. Uzmanlar gelecek yılın ilk çeyreğinde de iPhone 7 satışlarının düşük seyredeceğini ön görüyor. 

 

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.