iPhone 8 ile 3 boyutlu kamerayla gelebilir

Posted on by Murat Tat

Apple’ın sonraki iPhone modelinde yer almak üzere yeni nesil 3 boyutlu bir kamera için çalıştığı söyleniyor. Peki, Apple ve LG iş birliğinde geliştirildiği ileri sürülen kameranın getirisi ne olacak?

iPhone 8 böyle mi olacak?

Apple’ın önümüzdeki yıl satışa sunulması beklenen iPhone 8 için yazılım ve donanımında yeni…

iPhone 8 ile 3 boyutlu fotoğrafçılık dönemi başlayabilir

iPhone serisinin 10. yaşının kutlanacağı 2017 yılında sunulacak yeni amiral gemisi için 3 boyutlu kamera çalışmalarının yürütüldüğü ileri sürüldü. Bunun için LG ile iş birliğine gittiği söylenilen Apple, görünen o ki ilk kez iPhone 7 Plus ile sunduğu çift kamera modülü ile yeni modelde 3 boyutlu fotoğrafçılık deneyimi sunmak istiyor.

Apple’ın LG Innotek akıllı telefon kamerasına 3 boyutlu kamera teknolojisini uygulamak üzere çalışmalar yürüttüğü ifade edilirken, şirketin geçtiğimiz yıl 3 boyutlu derinlik haritalama ve aydınlatma donanımları teknolojilerine sahip LinX’i bünyesine kattığını da hatırlatalım.

Apple tarafından bu teknolojiyle nasıl 3 boyutlu uygulamalar sunulacağı bilinmemekle birlikte, şirketin elinde birçok 3 boyutlu nesne ve hareket tanıma patenti bulunduğunu da unutmamak gerekiyor.

Tahminler ise, Portre Modu’nda paralaks efektinin kullanımı ile bir sahnenin 3 boyutlu modelinin oluşturulmasının istendiği yönünde. Çift lensli kameranın hem arkaplan hem de önplanı tanımlayarak bir modelleme yapması olası. Ayrıca, Apple’ın kamera uygulamasına artırılmış gerçeklik işlevleri eklemek istediği de biliniyor.

Cupertinolu şirketin, Portre Modu’nu gelecek yıl daha küçük boyutlardaki çift kamera modülleriyle tüm iPhone modellerinde sunacağı da beklentiler arasında yer alıyor.

:: iPhone 8 ile sunulabilecek 3 boyutlu fotoğrafçılık sizce yeni bir akım başlatabilir mi?

SDN

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.