iPhone’un tüm arama geçmişini gizlice kaydettiği iddia ediliyor

Posted on by Murat Tat


 

Hatırlayacağınız gibi 2016 yılı içerisinde meydana gelen -14 kişinin yaşamını yitirdiği, 18 kişinin de yaralandığı- San Bernardino olayında saldırgana ait iPhone’un kilidinin kırılmasını isteyen FBI, kişisel veri gizliliği gerekçesiyle Apple tarafından reddedildi. Teknoloji gündemini ikiyi bölen bu karar sonrası şirket sergilediği duruşla birçok çevreden takdir toplamıştı ancak ortaya çıkan son bilgiler Apple’ın sanıldığı kadar masum olmayabileceğine işaret ediyor.
 
Ayrıca Bkz.Amazon’un mobil uygulaması artık paket içeriğini de gösteriyor 
Rus merkezli Elcomsoft bilişim şirketinin araştırmasına göre iCloud Drive’a kaydolan kullanıcıların FaceTime ve diğer tüm telefon görüşmelerine ait arama geçmişi gizlice Apple sunucularına gönderiliyor. Yani iCloud Drive aktifleştirildiyse, hangi numarayla ne zaman ve kaç dakika görüşme yapıldığı eş zamanlı şekilde sunuculara aktarılıyor.
 

Apple: Veriler bilgi sızdırmak için saklanmıyor 

 
Güvenlik uzmanları olayın bununla sınırlı kalmadığını, WhatsApp ve Viber gibi üçüncü parti yazılımlara ait konuşma geçmişlerinin de saklandığı belirtiyorlar. Diğer bir deyişle kilitli cihazlardaki kayıtlara aslında sanıldığından daha kolay ulaşılabiliyor. Şirketin iddiasına göre yedeklenen bilgiler en az 4 ay süreyle saklanıyor.
 
 
Ayrıca Bkz.Elon Musk’tan tüm dünyaya yüksek hızda internet bağlantısı getirecek çılgın proje 
Apple ise söylendiği gibi aramaların kaydedildiğini kabul ediyor ancak bunun bilgi sızdırmak için değil, kullanıcıların FaceTime ve mesaj kayıtlarına istedikleri an kolayca ulaşabilmeleri için yapıldığını dile getirmekle yetiniyor. İddialar ne derece doğru şimdilik bilinmiyor ancak kişisel veri gizliliğine en fazla önem veren şirketlerden Apple’a yönelik suçlamalar oldukça kritik düzeyde.
 

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.