Japonya’nın yeni GPS uydusu sürücüsüz araçlara istikamet verecek

Posted on by Murat Tat


 

 
ABD’nin yaklaşık 10 metreye dek dürüst konum belirleyen GPS sistemini uygulamak yerine kendi GPS uydularıyla birkaç santimetreye yüksek doğrulukta konum belirlemeyi planlayan Japonya, amacına gitgide artarak yaklaşıyor. 2002 yılında Japon hükümetinin ortaya attığı Japon GPS ağı projesi olan Quasi-Zenith Uydu Sistemi(QZSS)‘ni hayata geçirmeye hazırlanan Japonlar, ilki 2010 yılında fırlatılan Michibiki uydusunun dördüncüsünü(aynı zamanda sonuncusu) salı günü başarıyla fırlattılar. Bu Nedenle toplam maliyeti 526 milyon dolar olan projede sona yaklaşıldı.

 

Otonom Araçlara Takviye 

Japonya’da zorlu bölgelerde ve gökdelenlerin yoğun olduğu alanlarda sinyallerin kesintiye uğraması GPS sistemlerindeki konumun doğruluğunu manâlı ölçüde etkiliyordu. QZSS projesi kapsamında dört adet uydunun önümüzdeki yıldan itibaren birlikte çalışarak yapacağı Japon GPS sistemi ise yalnızca birkaç santimetre hata ile konum doğruluğu sunacak. Emrindeki böylesine düşük bir kusur payına sahip GPS sisteminin ilk olarak otonom araçlara destek sağlayacak şekilde kullanılması bekleniyor. Keza zeki tarım aletleri de yüksek konum doğruluğundan faydalanarak ülkedeki tarım faaliyetlerinin kalitesini artıracak.

 
Ayrıca Bkz.Kobe Çelik skandalı Toyota, Honda, Nissan ve o kadar çok firmayı etkilemiş olabilir 

Lokal bir uydu sistemine geçmenin bir öteki katkısı da Japonya’nın bu hamleyle birlikte ABD uydularına olan bağımlılığı büyük ölçüde ortadan kalkmış olacak. Ülkenin nihai amacının 2023 yılına değin 3 adet daha Michibiki uydusu fırlatarak uydu konusunda ayrıntılarıyla bağımsız bir hale gelmek olduğu belirtiliyor. Hemen Şimdi bu konuda belli bir tanımlama veya talep ortaya atılmadı ancak bağımsız ve yüksek doğruluğa sahip bir uydu ağının Japon ordusu tarafından da kullanılabileceği düşünülüyor. Son zamanlarda giderek artan Kuzey Kore tehditlerine karşılık Japon ordusu savunmaya karşın adımlar atmaya çalışıyor ve yerel GPS sistemi, Kuzey Kore’nin füzelerine karşılık ordunun elinde kuvvetli bir savunma aracına dönüşebilir.

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.