Kopenhag, enerji tesisi üstündeki kayak pistini kullanıma sunuyor

Posted on by Murat Tat


 

 
Danimarka’nın başkenti Kopenhag, önümüzdeki yıl dünyanın en uzun suni kayak pistlerinden birini kullanıma sunmayı hedefliyor. Karbon emisyonunu azaltma konusunda kayda değer adımlar atan Kopenhag’da açılacak olan yeni kayak pistini farklı kılan öğe ise altında yer alan enerji tesisi olacak. 2025 yılına değin karbon emisyonunu sıfıra indirerek bu alanda bir prensip imzalamak isteyen Kopenhag yetkilileri, kayak pistinin daha aşağı kısmında atıkları elektriğe ve ısıya dönüştüren bir enerji tesisine yer vererek şehrin en büyük ve yüksek yapısında ayrıca şehre enerji sağlayacak ayrıca de kayak imkanı sunacak.

 

60.000 Haneye Enerji Sağlayacak 

Amager Bakke olarak isimlendirilen enerji tesisinin hazırlanması için birincil çalışmalar 2013 yılında başlamıştı. Yılda 400.000 ton atığın yakılmasıyla 60.000 hanenin enerji ihtiyacını karşılaması beklenen tesis 1 Aralık tarihinde faaliyete başlaması planlanıyor. Yetkililer 670 milyon dolara mal olan tesisin, kullanılan filtreleme ve diğer teknolojiler tamamen kükürt emisyonunu yüzde 99.5; azot oksit emisyonunu ise yüzde 90 oranında azaltacağını bahis ediyor. Hem yetkililere kadar bu oranlarla birlikte Amager Bakke dünyadaki en temiz çöp ışıklandırma tesisi olacak. 

 

Önümüzdeki yıl hizmete başlaması planlanan kayak pisti ise tesisin çatısında, 86 metre yükseklikten zemine uzanıyor. Kayakçıların asansörle çıkacağı toplam 440 metre uzunluğundaki pistte güçlük seviyesine göre farklı eğimlere sahip 3 bölge yer alıyor. Orta ve basit zorluk seviyesine sahip bölgelerin yanı sıra eğimin yüzde 45’e dek yükseldiği bölge da zorlama pistleri seven profesyonel kayakçılar için ayrılacak. Tabi pistin bulunduğu yüksekliğin son derece tehlikeli olduğunu göz önünde bulunduran yetkililer, herhangi bir kaza yaşanmaması için dünyanın önde gelen kayak emniyet uzmanlarıyla birlikte çalıştıklarını da dile getiriyor.

 
Keza Bkz.Amazon kendi kargo hizmeti ile UPS ve FedEx’e muhalif olmak istiyor 

Danimarka merkezli mimarlık firması Bjarke Ingels Group kadar tasarlanan kayak pisti her ne kadar enerji tesisi üzerinde fütüristik bir tasarımla dikkat çekiyor olsa da öbür ülkelerde de benzer yapıların inşası için çalışmalar başlamış durumda. Kazakistan’da ve Finalndiya’da apartmanların veya spor komplekslerinin çatılarına kayak pistleri yapma çalışmaları sürerken Çin de bir taş ocağını kapalı yüzme havuzu ve kayak pistine sahip bir spor tesisine dönüştürmeye çalışıyor. 

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.