Kullanıcıları etkileyebilen başarı olacak!

Posted on by Murat Tat

2017 yılı için akıllı telefon üretim hacminde artış beklentileri tek haneli rakamlarla ifade ediliyor. Peki, gelecek yıl akıllı telefon üretim ve sevkiyatlarında neler olacak?

Samsung mobil pazarda hala zirvede

Gartner, 2016 yılı üçüncü çeyreğe ait akıllı telefon satışları raporunu yayımladı. Peki Samsung,…

2017 için beklentiler tek haneli

Küresel pazar araştırma şirketi TrendForce’un güncel raporuna göre, akıllı telefon sevkiyatlarında 2017 yılı için çift haneli bir büyüme beklenmiyor. Bu durumun sebebi olarak ise, akıllı telefon üreticilerin yaşadığı yenilik engelleri ve yeni yararlı uygulamaların eksikliği ile karşı karşıya olması gösteriliyor.

Gelecek yıl akıllı telefon üretim hacminin ise yüzde 4.5 büyümeyle 1.4 milyar adede çıkması beklenmekte. Bu yıl üretilen akıllı telefonların yüzde 45’inin, yani 634 milyonunun Oppo ve Vivo gibi öne çıkan Çinli markalarca üretildiği ifade edilmekte.

Öte yandan bu markalar, yabancı pazar varlığının geliştirilmesine bağlı olduğu için 2017’de yüzeysel bir büyüme gösterebilirler. Bu anlamda yerel mobil operatörlerin desteği oldukça önemli. Aksi halde kendi pazarlarıyla kısıtlı kalma riskiyle karşı karşıya kalabilirler.

Apple ve Samsung da son durum

Apple’ın bu yıl iPhone üretim hacminde yüzde 11.5 yıllık düşüş açıklaması da beklentiler arasında. iPhone 7 sersinin pek fazla yenilik getirememesi ve kullanıcıları akıllı telefonlarını yenilemeye ikna edememesi bu durumun başlıca nedenlerinden. Samsung ise Galaxy Note 7 ile büyük bir sıkıntı yaşadı ve satışlarını kurtarabilmek için Galaxy S7 modeline yüklenmek zorunda kaldı.

Raporda, Apple ve Samsung’un yanı sıra diğer uluslararası markaların da gözle görülür bir biçimde pazarda büyümelerini engelleyen sevkiyat sıkıntıları yaşadıkları ifade ediliyor.

AMOLED öne çıkacak

Akıllı telefon üreticilerinden beklenen öne çıkan özelliklerden birisi ise mobil ekran teknolojileri. 2017 yılı için kullanıcıların özellikle iPhone’da AMOLED ekran görmek istedikleri belirtiliyor. Samsung ise yeterli olmasa da AMOLED panel stoklarına sahipken, bu durum şirketin diğer üreticilere teknolojiyi tedarik etmesini kısıtlıyor.

Rapora göre, 2017 yılında AMOLED paneller yüzde 28 oranında benimseneceği ve 2018’de bu oranın yüzde 40’a çıkacağı belirtiliyor. Bu artışta LG Display’in AMOLED panel üretip, tedarik edecek olmasının etkili olacağı düşünülüyor.

TrendForce’un raporunun tamamına bu adresten erişebilirsiniz.

:: 2017 için akıllı telefon pazarıyla ilgili sizin tahminleriniz neler?

SDN

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.