MediaTek, Helio X23 ve X27 çipsetlerini duyurdu

Posted on by Murat Tat

Tayvanlı çip üreticisi MediaTek yeni çipsetlerinin duyurusunu gerçekleştirdi. Üst seviye çipsetler olan Helio X23 ve Helio X27’nin özellikle amiral gemilerinde yer alması hedefleniyor.

MediaTek, Helio P15 işlemcisini duyurdu

Özellikle orta ve alt segment telefonlarda kendine yer bulan MediaTek, orta segmente…

MediaTek Helio X23 ve Helio X27 özellikleri

MediaTek tarafından geliştirilen yeni Helio X23 ve Helio X27 çipsetleri özellikle düşük güç tüketimi ve video çekim kalitesiyle öne çıkıyor. İki ARM Cortex-A72 çekirdeği ve sekiz ARM Cortex-A53 çekirdeği ile toplamda 10 çekirdeğin dizildiği çipsetlerde, Tayvanlı üreticinin üç kümeli mimarisi ve CorePilot 3.0 teknolojisi kullanılmakta.

Helio X27, 2.6 GHz saat hızına sahipken ARM Mali GPU hızı ise 875 MHz olarak açıklanmış durumda. Hem Helio X27 hem de Helio X23 çipsetlerinin ortalama yüzde 20’den fazla işlem gücü gelişimi kazandığı ve internette gezinme ile uygulama çalıştırma hızlarında gözle görülür bir artış sağlandığının altı çiziliyor.

16-12/01/heliox02.png

Çift kamera ile fotoğrafçılığın üst model akıllı telefonlarda standart hale gelmeye başladığını vurgulayan MediaTek, her iki çipsetinin de bu konuda destek sunduğunu ifade ediyor. Yükseltilen MediTek Imagiq görüntü sinyal işleme çözümü ise bu desteğin öne çıkan teknolojisi. Ek olarak çipsetlerin çekilen görüntüler anlamında yüksek performans gösterme kapasitesine sahip olduğu beilirtiliyor.

Yeni Helio çipsetlerinde, MiraVision EnergySmart Screen güç koruma teknolojisi sunuluyor ve akıllı ekran parametreleri ile aktif olarak ekranın güç tüketiminde yüzde 25’e varan düşüş sağlanıyor. Envelope Tracking Module ise dinamik olarak güç tüketimini düzenliyor ve tüketimde ortalama yüzde 15 düşüş elde ediyor.

MediaTek Helio X23 ve X27 çipsetlerden gücünü alacak akıllı telefonların çok yakında piyasada olacağı açıklanıyor.

:: MediaTek Helio X23 ve X27 çipsetlerinden gücünü alacak akıllı telefonlardan almayı düşünüyor musunuz?

SDN

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.