“NSA, Kaspersky üzerinden saldırıya uğradı” iddiası hakkında yorumlama yayınlandı

Posted on by Murat Tat

Rus hükümetine bilgi sızdırdığı iddiaları nedeniyle zor günler geçiren ve ABD hükümet birimlerinde kullanılması yasaklanan Kaspersky hakkında yeni bir bahis daha geldi. Bu kere fazla önemli.

 

Zamanlama manidar

 

WSJ kadar kaynaklara dayandırılan habere tarafından Rus hackerlar Ulusal Emniyet Ajansı-NSA için çalışan bir danışmanın kişisel bilgisayarına girerek karşı istihbarat teknikleri ile ilgili fazla bakımlı dosyaları elde etmeyi başardı.

 

2015 yılında gerçekleşen bu saldırının Kaspersky anti-virüs yazılımı üzerinden yapıldığı düşünülüyor. Olay 2016 bahar aylarında ortaya çıkmış ve NSA’nın yabancı ülkelerdeki bilgisayarlara sızma yöntemi gibi fazla alıngan bilgilerin çalındığı o süre anlaşılmış.

 

Ayrıca Bkz.Stranger Things oyunu indirmeye sunuldu

Danışmanın bu değin hassas bilgileri niçin kişisel bilgisayarında taşıdığı bilinmiyor. Senatör Ben Sasse, rakibiniz sizin bilgilerinizi okurken ve ekipten birileri bunu ona sağlarken yenmenin çok zor olduğunu, NSA’nın bundan böyle kafasını kumdan çıkararak danışmanlık sistemini gözden geçirmesi gerektiğini ifade ediyor.

 

Olay şüphesiz Kaspersky açısından çok kritik zira Eugene Kaspersky her ortamda kesinlikle Rus hükümeti ile ilişkileri olmadığını dile getiriyordu. dahası bilgiler iddialara dayandırıldığı için Kaspersky aleyhine bir seziş yürütülüyor da olabilir. Şimdilik her iki taraf da devlete ait bir açıklama yapmadı.

 

Kaspersky’dan Konuya İlişkin Izah Etme Geldi

Wall Street Journal tarafından 5 Ekim 2017 tarihinde yayımlanan habere ilişkin Kaspersky Lab açıklaması şöyle:
Wall Street Journal göre 5 Ekim 2017 tarihinde yapılan bir haberde iddia edilen olayla ilgili, Kaspersky Lab’a bu olaya dâhil olduğuna yönelik doğrulayıcı nitelikte herhangi bir delil sunulmamıştır. Ve ne eyvah ki haberdeki kanıtlanmamış iddialar, şirketi kesintisiz bir şekilde karalamaya devam etmektedir.
 
Özel bir şirket olarak, Rus hükümeti de dâhil almak üzere herhangi bir hükümetle yasal olmayan bir ilişkimiz bulunmamaktadır. Bu haberden çıkan tek sonuç, Kaspersky Lab’ın jeopolitik bir savaşın ortasında kaldığıdır.
 
Fena amaçlı yazılımlara ve siber suçlulara aleyhinde verdiğimiz savaştaki agresif tutumumuzdan nedeniyle özür dilemiyoruz. Şirket olarak, kaynağı ne olursa olsun 20 yıldır faal bir şekilde kötü amaçlı yazılımları belirleyerek zararı en aza indiriyor; bu nedenle bağımsız kötü amaçlı yazılım tespit testlerinde kesintisiz en yüksek notları alıyoruz. Şunu da açıkça belirtmek isteriz ancak, Kaspersky Lab ürünleri siber güvenlik sektörünün sıkı standartlarına uymakta ve Amerika’daki ya da dünyanın herhangi bir yerindeki popüler güvenlik sağlayıcısıyla korunan sistemlere aynı seviyede erişim ve imtiyaz sağlamaktadır.
 

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.