Qualcomm Snapdragon 835 duyuruldu: Samsung ile büyük ortaklık

Posted on by Murat Tat

Qualcomm gelecek yılın amiral gemisi akıllı telefonlarına can verecek olan Snapdragon 835 resmi olarak tanıtıldı. Yeni işlemci, Samsung’un ikinci nesil FinFET üretim teknolojisi ile 10 nanometre olarak üretilecek. Samsung’un Snapdragon 820 ve 821 serisinin yerini alacak olan Snapdragon 835, daha yüksek performans ve daha verimli enerji kullanımı vadediyor.

 

14nm sürecinden 10nm’ye geçiş ile birlikte %27 daha yüksek performans şeklinde lanse edilen yonga seti, %40 da enerji tasarrufu sağlayabiliyor. Geliştirilme aşamasında 200’den fazla tasarımın ardından üretime geçecek olan Snapdragon 835, önceki nesle kıyasla %30’luk fiziksel alan verimliliğine sahip. Bu sayede daha ince telefonlar olanaklı hale gelecek veya pile biraz daha geniş alan kalmış olacak.

Quick Charge 4.0

Snapdragon 835’in şu ana kadar açıklanmış en büyük artısı ise Quick Charge 4.0 teknolojisi. Üst seviye akıllı telefonlara çok daha hızlı şarj imkanı tanıyacak olan yeni teknoloji, üst seviye bir akıllı telefonu sadece 5 dakika şarj ederek 5 saatin üzerinde kullanma imkanı sağlayabilmesi hedefi ile geliştirilmiş.

 

Ayrıca Bkz.Elon Musk’tan tüm dünyaya yüksek hızda internet bağlantısı getirecek çılgın proje 

Quick Charge 3.0’a kıyasla %20 daha hızlı şarj, %30 daha yüksek enerji verimliliği sunan yongaseti, USB Power Delivery (USB-PD) gibi USB Type-C protokolleri ile de tam uyumlu olarak geliştirilmiş. Ayrıca Google’ın Android’deki Type-C şarj standardizasyonu da destekleniyor. Quick Charge 4.0, Qualcomm’un üçüncü nesil INOV güç yönetim alogritması ile voltaj, anlık akım, derece gibi sıcaklık bilgileri daha yüksek isabet oranı ile takip edilerek hem telefonların hem de şarj cihazlarının zarar görmesi engellenecek.

 

Ne Zaman Çıkacak? 

15 dakikadan daha kısa sürede akıllı telefonların bataryasının %50’sini doldurabilecek yeteneklerle gelen Quick Charge 4.0, Snapdragon 835 ile birlikte akıllı telefonlarda yer alacak. Snapdragon 835, üretimi an itibariyle başlamış durumda. Sevkiyatların da kısa sürede başlayarak ilk ticari ürünlerin 2017 yılı ilk çeyreği içinde piyasada olması bekleniyor.

 

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.