Samsung bölünüyor mu?

Posted on by Murat Tat

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olmasının yanında beyaz eşyadan medikal ekipmanlara, inşaat malzemelerinden gemi inşaatına kadar pek çok alanda faaliyet gösteren Samsung, artık iki ayrı şirket olmanın planlarını yapıyor.

 

Baskılar Artıyor

 

Aslında Samsung’un bölünme iddiaları yılın başına kadar gidiyor. Dev bir holding haline gelmesi ve başarılı operasyonların tek çatı altında kalması markanın asıl değerinin beklentilerin altında kalmasına neden oluyor. Yatırımcılar da bu konuya sık sık vurgu yapıyordu.

 

Son olarak yatırım firması Elliott Associates, Samsung yönetim kuruluna bir mektup yazarak holdingin yönetim ve operasyon şeklinde iki iştirak haline gelmesini tavsiye etti. Böylece olması gerekenin yüzde 70 daha altında seyreden marka değeri de revize edilmiş olacak.

 

Samsung yönetim kurulunun bu mektuba Çarşamba günü cevap vermesi bekleniyor ancak firma içinden gelen bilgiler hali hazırda bir bölünme planının masaya yatırıldığını ifade ediyor. Diğer taraftan yönetim kurulunda başkan yardımcısı olan veliaht Jay Y. Lee de bölünmeden yana. Bu sayede şirketin aile tarafından yönetilmesi çok daha kolaylaşacak. Yani bu kez bölünme ihtimali geçmiş döneme göre çok daha güçlü.

 

Ayrıca Bkz.Samsung Gear S3 raflara çıkıyor

Yatırımcılar da genelde bu noktada birleşiyor. Faaliyet karı yüksek olan bölümlerin bir çatı altında toplanması, holding ve düşük gelirli bölümlerin de diğer bir iştirak olarak yapılanması konusunda görüş birliği var. Samsung’un Çarşamba günü mektuba vereceği cevap belirleyici olacaktır.

 

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.