Samsung esnek ekranlar için yeni bir patent aldı

Posted on by Murat Tat

Giyilebilir teknolojilere olan ilgi gittikçe artarken üreticilerin çalışmaları da bu alanda ağırlık kazanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Samsung’un Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’nden patent almasıyla geliştirdiği yeni ekran tipi ortaya çıktı. Ekran temel olarak giyilebilir cihazları ve akıllı cihazları hedef alıyor olsa da normal cihazların ekranın darbeye karşı dayanıklılığını arttırmada da kullanılabilir. 
 
 
 
Yeni ekran yapısında en üstte bir elektrot katman ve dielektirk elastomer film içerirken bu yapıya bitişik olarak altında ve üstünde yine elektrot katman olacak şekilde esnek bir ekran içeriyor. Her iki katmana da gerilim uygulanması sayesinde kullanıcının eliyle basınç uygulamasına gerek kalmadan ekran kendisi bükülebiliyor.
 
 
Ayrıca Bkz.Microsoft, Windows 10 telemetry verilerini üçüncü kişilerle paylaşmayı kabul etti 

Bununla birlikte ekranda Polietilen naftalat (PEN), polikarbonat (PC), poliarilat (PAR), polieter imid (PEI), polieter sülfon (PES) ve poliimid (PI) gibi maddelerden biri olduğu tahmin edilen dayanıklı ve ısı direnci yüksek bir plastik madde kullanılması bekleniyor.
 

Apple da benzeri bir patent almıştı

Ek olarak Apple da son zamanlarda esnek ekranlı bir telefon için patent almıştı. Bu patentte ise telefonun kullanılmadığında katlanmasını sağlayan menteşe benzeri bir yapı dikkat çekmişti. Samsung’un yeni patentini kullanabileceği yöntemlerden biri olarak bunu örnek gösterebiliriz. Öte yandan patenti Samsung’un ne zaman kullanmayı planladığına dair bir bilgi ise mevcut değil.
 

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.