Samsung’a rüşvet baskını

Posted on by Murat Tat

Son dönemde marka imajı açısından zor günler geçiren Samsung’a bir darbe de kendi ülkesinden geldi. Seul bölge savcılığı, rüşvet soruşturması kapsamında firmanın genel merkezine baskın düzenledi.

 

İddialar Çok Büyük

 

Samsung’un başı geçen yıldan bu yana rüşvet soruşturması ile dertte. Holding, geçtiğimiz yıl Samsung C&T ve Cheil Industries adındaki iki iştirakini birleştirme hamlesi yapmıştı. Böylece bir süredir tedavi gören kurucu ve yönetim kurulu başkanı Lee Kun-hee’nin tüm yönetim yetkileri oğlu Lee Jae-yong’a geçmişti.

 

İştiraklerin birleşmesi için Samsung C&T ‘nin büyük hissedarı Ulusal Emeklilik Kurumu’nun onayı alınmış ve böylece toplantıda üçte iki kabul oyu elde edilerek birleşme sağlanmıştı. Ne var ki Seul savcılığı bu süreci adil bulmadığı için soruşturma başlatmıştı. Temmuz 2015 tarihinde Samsung’un Seul’deki genel merkezi polis baskınına uğradı ve süreç ile ilgili tüm materyallere el konuldu.

 

Yapılan uzun soruşturmanın ardından bugün tekrar Samsung genel merkezine polislerin geldiği bildirildi. Suçlama dosyasında Samsung’un iki sivil toplum kuruluşuna on milyonlarca dolar bağış yaptığı ve sonucunda da bu kuruluşların iki iştirakin birleşmesi konusunda yoğun bir şekilde lobi yaptığı ifade ediliyor. Yani suçlamanın odağında rüşvet var.

 

Ayrıca Bkz.Google Cloud, eğitim platformu Qwiklabs’ı satın alıyor

İşin ilginç tarafı bu kuruluşlar Choi Soon-sil adındaki bir kişiye ait ve bu kişinin Almanya’daki hesaplarına 2.8 milyon Avro transfer edilmiş. Choi ise devlet başkanı Park Geun-hye’nin en büyük dostu ve sırdaşı olarak biliniyor. İşin aslı oldukça karmaşık.

 

Diğer taraftan Ulusal Emeklilik Kurumu da bugün baskına uğradı ve polislerin şu anda arama yaptığı ifade edildi. Samsung C&T iştirakinin diğer ortağı Elliott Management zamanında adil olmayan bir şekilde hisse değişimi yapıldığını ifade ederek ret oyu vermişti. Bu bakımdan soruşturmaya dahil edilmedi.

 

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.