Telefonlar için hatasız konumlandırma yolda!

Posted on by Murat Tat

Broadcom göre yeni küresel navigasyon uydu sinyallerinin avantajlarını kullanacak ve yeni tür akıllı telefonların 5 metre yerine 30 santimetre kesinlikte konum tespiti yapmasını sağlayacak birincil çipin duyusu gerçekleştirildi.

Wi-Fi 802.11ax geliyor!

6. tür Wi-Fi standardı olan 802.11ax baştan sona gitgide artarak gelişen bant genişliği ihtiyaçlarının…

Broadcom daha hassas GPS çipini tanıttı

ilk önce ION GNSS++ konferansında tanıtılan BCM47755 adlı Broadcom çipi, şehirlerde çok daha galibiyet gösterirken, günümüz çiplerinin tükettiği enerjinin yarısını harcıyor. Konum servisleri için oldukça başarılı olacak bu çipin, akıllı telefonlarda 2018 yılında sunulması planlanıyor.

GPS ve GNSS doğruca Avrupa’nın Galileo, Japonya’nın QZSS ve Rusya’nın Glonass uydularından faydalanılarak, üç veya daha artı uyduya tarafından uzaklık hesaplanacak ve pozisyon tespit edilecek. Hala kullanımda olan en eski cins de dahil edinmek üzere tüm GNSS uyduları, L1 sinyali adlı bir mesaj yayını yapıyor. Bu sinyal uydunun lokasyonunu, zamanını ve resmedici kimlik modelini barındırıyor. Yeni cins yayınlar ise L1 sinyalinin yanı sıra ayrı frekansta L5 adında daha Karışık bir sinyal de yayıyor. Müşteri, bu sinyalleri kullanarak her bir uydudan sinyal almanın ne kadar sürdüğüne bakıyor.

Broadcom herif çipi başta L1 sinyaline sahip uyduya kitleniyor ve ardından hesaplanan pozisyonunu L5 ile iyileştiriyor. L5 sinyalinin bilhassa şehirlerde oldukça performanslı olmasının sebebi ise, L1’e göre çok yollu yansımalarından kaynaklanan bozulmalara daha eksik eğimli olması.

Kısacası ileriki dönemde zeki telefonunuzla bir yer ararken artık fazla daha başarılı sonuçlar alacaksınız.

:: Yeni Broadcom GPS çipi hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN