Tesla Android Uygulaması İle Hacklendi!

Posted on by Murat Tat

Tesla otomobiller teknolojik altyapısı sayesinde dışarıdan müdahalelere açık durumda olurken her ne kadar araçların güvenli olduğu belirtilse de aracın Android işletim sistemi üzerinden sistemine sızıldığı ve kontrolünün ele geçirildiği belirtildi.

Araç Kontrolü Ele Alındı

Uygulama ile aracın kilidinin dahi açılabilmesi araçların güvenlik konusunda ciddi bir handikaba sahip olduğunu gösteriyor. Yapılan bu çalışmalarda kısa süre içerisinde yüksek bir ilgi uyandırırken paylaşılan videolar da yüksek izlenme oranlarına ulaştı. Özel bir güvenlik şirketindeki çalışanlar tarafından yapılan bu araştırmalarda sistemin hacklendiği açık bir şekilde gösterilirken durum aynı zamanda video ile desteklenmiş durumda. Yapılan paylaşımlarda aracın çok kısa bir süre içerisinde tamamen ele geçirildiği ve böylece çalınabileceği gösterilirken aracı satın alan ve kullanan kişiler bu güvenlik açığı nedeniyle ciddi endişe duymaya başladı.

Bugüne kadar Tesla marka araçlarda çalıntı gibi durumlara rastlanmasa da uygulamalar üzerinden araçların kontrol altına alınabilir durumda olması ciddi bir tehdit yaratıyor. Bu bakımdan kullanıcıların bu tip tehditlere karşı dikkatli olması ve özellikle de Tesla’nın gerekli güvenlik güncellemelerini yapması gerekiyor.

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.