Tesla’da ödeme skandalı: Çalışanlar 3 aydır maaşlarını alamıyor!

Posted on by Murat Tat

Güney Buffalo’daki dev solar fabrikası kısa bir süredir faaliyet göstermesine rağmen öncesinden çalkantılı geçmişe sahip: Yeni faaliyet göstermeye başlayan Silevo firması ile New York eyaleti arasında olan anlaşma ile ortaya çıkan ve 2014’te SolarCity tarafından alınan fabrika  sonrasında ise 2014 yılında SolarCity tarafından satın alınmış ve Tesla bünyesinde çalışmalarını sürdürmeye devam etmekteydi.

 

Mülkiyeti halen sanayi sitesi için 750 milyon dolar ödeyen New York eyaletine ait olan fabrika, fabrika müteahhitinin yapmış olduğu yolsuzlukların ortaya çıkması ve ardından hakkında soruşturma açılması nedeniyle ödemelerde yavaşlama başlamıştı. Şu an ise çalışanlar temmuz eylül arası yapılan işlerin ödemesini hala alamadıklarını açıkladı.

 

Ayrıca Bkz.Otomatik pilotlu araçlar için büyük iddia: 14.5 milyon araç üretilecek! 

Neyse ki (En azından Tesla için) fabrikada yapılması planlanan işlerin çoğu bitirilmişti. Şimdilerde ise solar panelinini başlatmak için tesisatlar üzerinde çalışıyorlar. Böylelikle ödemelerin eksikliği fabrikanın faaliyetlerine engel olmuyor.

 
 
Yerel basında geçen haberlere göre proje ile sorumlu olan hükümet kanalı işçilerin maaşlarının işin tamamlanması için ödeneceği ancak ne zaman olacağını açıklamamışlardı.
 

Fabrika 3 firmanın ortak adresiydi 

SolarCity geçen ay bahsi geçen 1.2 milyon metrakarelik sanayi sitesini Telsa ile birleşmeden birkaç hafta ve Panasonic ile solar pilleri üretimini duyurmadan önce devralmıştı. Firmalar SolarCity’nin Silevo teknolojisini Panasonic’in kaliteli solar pil teknolojisi ile birleştirerek Tesla projeleri için yeni solar bileşenler üretecekler.

 

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.