Turkcell’den fiberlilere 100 mbps hız hediyesi!

Posted on by Murat Tat

Turkcell Superonline, düzenlediği basın toplantısında 1 milyonuncu fiber müşteriye ulaştığını duyurdu. Önemli açıklamaların yapıldığı toplantının sonrasında, Turkcell Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan ile merak ettiğiniz soruları sorduğumuz bir röportaj da gerçekleştirdik.

Fiberde yatırımları müşteriye dönüştürme oranında büyük başarı!

Fiber yatırımlarını müşteriye dönüştürme oranında Avrupa ülkelerini bile geçerek yüzde 40,2’yi yakaladığını duyuran Turkcell 1 milyonuncu fiber müşteriye ulaştı. 

Bu rakamın önemini şu şekilde açıklayabiliriz. Örneğin 100 haneden oluşan bir alana fiber götürüyorsunuz. Bu işlemlerin maaliyetlerini karşılamanız için 100 haneden 30 – 35 hanesinin fiber hizmeti satın alması gerekiyor. Turkcell’in açıkladıkları rakamlar verimlilik açısından oldukça önemli. Yüzde 40,2 çok ciddi bir rakam.

Fiber, 15 ilden 18 ile çıkıyor

Evlere kadar fiber hizmetini 15 ilde sunan Turkcell Superonline, 2017 yılı içerisinde Manisa, Denizli ve Tekirdağ illerinde de evlere fiber hizmeti sunacak. 

Turkcell’in fiber altyapı kurulumunda yaşanan tüm zorluklara rağmen en yüksek müşteri sayısına ulaştığını ve yeni fiber illeri Tekirdağ, Denizli ve Manisa’yla birlikte Türkiye’nin 18 kentine fiber interneti götürdüklerini belirten Erkan, “Fiberi olmayan evlere de havadan 4.5G hızında internet götürmek için test çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’de fiber yatırımların Turkcell Superonline’ın olduğu illere yapıldığını görüyoruz. Bunu nereden biliyoruz. Mayıs ayında yayınlanan BTK il raporuna baktığımızda, Türkiye’de eve kadar giden toplam fiber yatırımlarının bizim olduğumuz illere yapıldığını görüyoruz. Toplam fiber kullanıcılarının yüzde 88.6’sı bizim yatırım yaptığımız illerde bulunuyor. Biz Türkiye’de çeşitli nedenlerle fiber götürülemeyen evlere de ulaşmanın peşindeyiz. Bunun için evlere havadan 4.5G hızında internet sağlayacak WTTH (Wireless to the home) teknolojisi üzerinde çalışıyoruz. Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirmenin heyecanını yaşıyoruz” diye konuştu. Erkan bugüne kadar fibere 4.2 milyar TL yatırımla 36 bin 300 kilometreyi aşan fiber ağına ulaştıklarını ve 2.6 milyon hanenin kapısına ışık hızında interneti götürdüklerini sözlerine ekledi.

Evlere 4.5G gelecek ve ADSL’e rakip olacak 

WTTH teknolojisinin Turkcell’in güçlü altyapısını kullanarak hanelere ulaşan 4.5G kapsamasını ev içerisinde Wi-Fi ile dağıtabileceğini ve ADSL’den daha hızlı olacağını ifade eden Erkan şunları söyledi: “Modemin üzerinde bir SIM kart olacak. Son kullanıcı başka herhangi internet şebekesine ihtiyacı olmadan SIM takılı WTTH modem üzerinden bulunduğu yerdeki 4.5G baz istasyonuna bağlanıp, internet hizmeti alabilecek.”

4.5G ihalesinde Turkcell’in en fazla sayıda frekansı aldığını sözlerine ekleyen Erkan, “4.5G teknolojisi aslında birçok bakımdan bir dönüm noktası niteliğinde. Yüksek hız ve kapasiteler sayesinde servislerimizde sağladığımız kullanıcı deneyimini bir üst aşamaya geçirdik. Artık daha çok sayıda kullanıcımız istediği yerden dilediği zaman TV+, fizy, BiP, Dergilik ve lifebox gibi servislerimizi kullanıyor. Buna ek olarak sahip olduğumuz frekanslar sayesinde mobilde yüksek hız ve kapasite sunabilmemiz, ADSL’e alternatif arayan müşterilerimiz için de yeni çözümler geliştirmemizi sağlıyor. ADSL’de hızlar daha düşük olduğu için WTTH teknolojisi evlere 4.5G hızında interneti getirme olanağı tanıyor. Böylece hızlı ve kolay kullanımlı mobil internet ile daha yüksek hızlara erişilebiliyor” şeklinde konuştu.

 

Dilerseniz sizleri, Murat Erkan ile yaptığımız röportaj ile baş başa bırakalım. İyi seyirler…