“Türkiye’de İnternet Kullanıcıları Özgür Değil!”

Posted on by Murat Tat

Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan ve Freedom House olarak adlandırılan kuruluş internet özgürlük raporunu güncelledi. Bugüne kadar farklı dönemlerde yayınlanan raporlar ile dünya genelinde internet kullanımı ile ilgili detaylı bilgiler paylaşırken özellikle yenilenen raporda Türkiye’deki internet için ciddi bir değişiklik yapıldı.

Özgür Değil!

2015 yılında yayınlanan raporda Türkiye’nin kısmen özgür grubunda yer aldığı görülürken 2016 yılında bu seviye özgür değil grubuna çekildi. Bu açıdan Amerika Birleşik Devletleri kuruluşlu firma tarafından hazırlanan raporda Türkiye’deki internet kullanıcılarının internet kullanımında özgür olmadığı belirtildi. Üstelik bu değişiklik ile birlikte Türkiye internette özgür olmayan 20 ülke arasında girmiş oldu.

6 Yıldan Beri Durum Kötüye Gidiyor

Raporla Türkiye’deki internet kullanımıyla ilgili detaylar da paylaşılırken özellikle son 6 yıllık süreç içerisinde internet özgürlükleri konusunda Türkiye’nin ciddi bir gerileme içerisine girdiği ve bu gerileme dönemi ile birlikte kullanıcıların artık Eski dönemlerde olduğu gibi özgür olmadığını açıklandı. Son dönemlerin internet yasakları ile ilgili detaylı analizler yapılırken son dönemlerde en çok yasaklanan uygulamaların WhatsApp olduğu belirtildi.

WhatsApp’ın arkasından sosyal medyaların geldiği yasaklamalarda bu açıdan farklı bir durum yaşanıyor. Ülkelerde yasaklama getirildiğinde Facebook, Twitter, YouTube ve Instagram gibi sosyal medya ağlarının yanı sıra artık WhatsApp gibi uygulamalar da yasaklanıyor. Yayınlanan raporlar Türkiye için internet konusunda olumlu veriler sunmazken oldukça ilgi çekmiş durumda.

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.