Uyarı! iOS işletim sisteminde şifreniz kolayca çalınabilir

Posted on by Murat Tat

Apple defalarca iOS işletim sisteminin ne değin güvenli olduğunu dile getirir. Ne var oysa bundan böyle çok büyük bir ekosistem ve hackerlar için de kayda değer bir maksat haline geldi. Bazı saldırılar çok güvenli olmayan bir hal alabiliyor.

 

Çok aldatıcı

 

Öyle fazla iOS kullanıcısı kadar rapor edilen ve ilk başta sistemsel bir kusur olduğu düşünülen olayda aralıksız ekrana gelen pencere kullanıcının şifresini istiyor. Denetleme penceresi orijinali ile böylece benzer fakat hiç paldır küldür şifrenizi girmeniz muhtemel. Bir Takım geliştiriciler konunun uygulama kaynaklı olduğunu saptama etmiş.

 

Bir geliştirici, uygulamasına eklediği kodlar ile ana ekrana yüzen pencere olarak şifre sorma penceresini getirmeyi başarmış. Tatbik ayrıca kilit ekranında hem de asıl ekranda yinelenen şekilde şifre istiyor. Kullanıcı reddetse bile bir süre daha sonra tekrar ortaya çıkıyor.

 

Keza Bkz.Microsoft 15 yıllık yenilenebilir enerji satın aldı

Normalde sistemde bir değişim olduğunda iOS işletim sistemi kullanıcıdan şifresini istiyor. Ilk başta buradan kaynaklı bir hata olduğu sanılmış ama bazı geliştiriciler Home tuşuna bastığında uygulamanın kaybolduğunu görmüş. Sistem şifre istediği vakit Home tuşuna bassanız bile kaybolmuyor. Buradan yola çıkılarak bunun doğrusu bir dilekçe hilesi olduğu anlaşılmış.

 

App Store değerlendirme sürecinden geçtiği için meraklı kişiler tarafından dilekçe indirilip kurulabiliyor. Bu da kabus dolu günlerin başlaması anlamına geliyor. Kolay kolay pencereler arasındaki ayrım anlaşılamayacağı için de şifreyi kaptırmak an meselesi oluyor.

 

Apple konunun farkında ve bunun için bir güncelleme hazırlıyor. Geliştiriciler parola sorma ekranı çıktığında Home tuşuna basılmasını ve eğer pencere kayboluyorsa elbette şifre girilmemesini tavsiye ediyor. 

 

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.