Volkswagen’den geri adım: kendi pil fabrikasını açacak

Posted on by Murat Tat

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Volkwagen otomobil grubu (VAG) sahip olduğu bir çok popüler marka ile önemli hacimlerde üretim gerçekleştiriyor. Özellikle yaşanan dizel emisyon skandalının ardından maddi anlamda ciddi bir sarsıntı geçiren şirket, çevre dostu imajını güçlendirmek adına da çevreci araçlara yatırım yapma yönünde strateji geliştirmeye başladı.
 

Şirketin ilk hedefi yılda 2 – 3 milyon arasında elektrikli otomobil satışı yapmak. Sonrasında ise 2025 yılına kadar Volkswagen, Audi, Porsche, Seat gibi markalara yayılmış olarak yılda 30 yeni elektrikli modelin tüketicilerle buluşturulması hedefleniyor.

 

Ayrıca Bkz.Tesla’dan etkileyici otomatik pilot videosu 

Bu durumun olabilmesi için de şirketten kendi iç dinamiklerinde önemli bir değişim geçirmesi kaçınılmaz olacak ancak yaklaşık üç ay önce Volkswagen CEO’su Matthias Müller’in bu bağlamda açılması planlanan bir pil fabrikasına çok maliyetli olacağı gerekçesi ile sert bir şekilde karşı çıktığı konuşulmuştu.

 

İşten Çıkarmaların Sebebi Ne?

Tesla’nın Gigafactory benzeri bir hüviyette olacak olan fabrika için çalışmalar askıya alındı denilirken yine CEO’nun ağzından çıkan sözler, şirketin geri adım attığına işaret ediyor. Geçtiğimiz hafta Volkswagen 30 bin personeli işten çıkarılacağını duyurmuştu. Şirket bu işten çıkarmaları yeni operasyonlara kaynak sağlamak adına yapmış olabilir. Zira yeni iddialar arasında pil fabrikası, elektrikli araç üretimi, otomobil paylaşımına yönelik teknolojiler gibi amaçlarda görev yapmak üzere 9 bin yeni çalışanın istihdam edileceği yer alıyor.

 

Bu arada CEO Matthias Müller’in de Reuters’a yaptığı güncel bir açıklamada; “Yakın gelecekte eğer bir yılda sattığımız otomobillerimizin dörtte birinden fazlası elektrikli araçlardan oluşacaksa bu durumda bize yılda üç milyon batarya gerekecek. Bu da bizi bir pil fabrikası açmaya mecbur bırakabilir.” şeklinde söylemlerde bulunması aslında işin gidişatına yönelik fikir veriyor.

 

Geçtiğimiz hafta 2017 model elektrikli Volkswagen e-Golf modelini tanıtan Volkswagen, pil tedariki konusunda Güney Koreli iş ortakları ile çalışıyor. Elektrikli Volkswagen grubu araçların bataryalarının bir kısmı LG bir kısmı da Samsung tarafından üretiliyor.

 
Porsche Mission E’nin heyecan verici görüntüleri galerimizde sizi bekliyor.
 

 

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.