Yükselen dolar fiyatları nasıl etkileyecek?

Posted on by Murat Tat

Son aylarda yükselişe geçen döviz, özellikle ABD Başkanlık seçimleriyle beraber her gün yeni bir rekoru test eder hale geldi.

ABD Başkanlık seçimlerinden sonra en çok değer kaybeden 4. para birimi olan TL‘nin değeri düştükçe, bizlerin alım gücü de daha da azalıyor.

Peki yükselen dolar fiyatları nasıl etkileyecek?

Pek çok teknoloji üreticisinin ve perakende mağazasının düşünceleri, ilk zamların yüzde 10 seviyesinde olacağı.

Eğer yüksek döviz 2017 yılında da devam ederse, hayattaki her şey daha zamlanacağı için, teknolojik ürünlere de  işletme giderleri de dahil olacak ve zamlar yüzde 15, 20 seviyesine çıkacak.

iPhone 7 Plus 128 GB fiyatını örnek alalım!

Videomuzda da detaylı bir şekilde anlattık. Fakat videoyu izleyemeyecek okurlarımız için de yazarak açıklayalım. Ekim ayında satışına başlanan iPhone 7 Plus 128 GB‘ın ABD fiyatı 869 dolar.

Eğer dolar 3 TL seviyesinde olsaydı, şu an Amerika‘dan iPhone 7 Plus’ı 2607 TL‘ye satın alabiliyorduk. Dolar kurunu 3.4 TL seviyesinden hesapladığımızda ise fiyat 2954 TL seviyesine yükseliyor.

Genel olarak ürünlere gelecek yüzde 10 zammı hesapladığımızda, iPhone 7 Plus 128 GB ülkemizde 4199 TL fiyatla satışa sunuldu. Bu ürünün yüzde 10 zamlı fiyatı ise yaklaşık 4620 TL seviyesinde olacak. KDV ve çeşitli vergilerle bu rakam biraz daha yükselebilir.

Teknolojik her şeye zam!

Satın alacağınız ürün yerli bile olsa, işlemci, RAM, ekran paneli gibi pek çok bileşeni yurt dışından geldiğinden ve döviz ile satın alındığından, Türkiye’de satın alacağımız dizüstü bilgisayar, telefon, aksesuarlar, oyunlar ve oyun konsolları gibi pek çok bileşen yaklaşık yüzde 10’luk zamdan nasibini alacaklar.

Dilerseniz döviz konusunu değerlendirdiğimiz video ile sizleri baş başa bırakalım. İyi seyirler…