Yurtdışı alışverişlerinde 75 Euro sınırı 150 Euro’ya çıkıyor!

Posted on by Murat Tat


 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yeni bir Gümrük Kanun Taslağı yayınlandı. Kamu oyunun fikirlerini almak adına paylaşılan taslak için 9 Aralık Cuma gününe kadar geri dönüşler alınacak. Sonrasındaysa mecliste oylandıktan sonra cumhurbaşkanının onayı ile Resmi Gazetede yayınlanıp yürürlüğe girmiş olacak. Peki yeni kanun ne getiriyor?

 

Yurtdışı Alışverişte Gümrük Sınırı İki Katına Çıkıyor

Tasarının en dikkat çekici maddesi muafiyet ve istisna ayrımında belirtiliyor. Söz konusu maddeye göre eskiden yurt dışından bir ürün almak istediğinizde beyana göre malın değeri 75 Euro’nun veya dengi bir rakamın altında ise ithalat vergilerinden muaf tutuluyordu. Yeni düzenlemeye göre ise bu rakam tam iki katına çıkıyor. Yani artık 150 Euro bedelli bir ürünü yurt dışından herhangi bir gümrük sınırlaması veya vergi ödemeye gerek olmadan satın almak mümkün hale gelecek.

 

Türk vatandaşlarının veya belirli bir süre için Türkiye’de yaşayacak, geçici oturma iznine sahip olan kişilerin, yolcu beraberinde 430 Euro’ya kadar eşyayı yanında getirebilmesi maddesinde ise bir değişikliğe gidilmemiş ve oran 430 Euro olarak sabit tutulmuş.

 

Ayrıca Bkz.İHA’ların ve helikopterlerin gözü kulağı olacak yerli radar: MILDAR 

Özellikle Black Friday, Cyber Monday, Singles Day gibi dünya genelinde satış noktalarının büyük indirimlerle satış yaptığı dönemlere ülkemizden de kullanıcılar ciddi anlamda ilgi gösteriyor. 75 Euro olduğu süreç içinde ciddi bir hareketlilik olmuşken rakamın 150 Euro’ya çıkarılması istatistikleri birkaç kat artıracaktır. Tabi yurt içi alışveriş siteleri içinse bu durum pek iç açıcı olmayacak. Aralık ayı sonuna kadar bu konuda sürecin somut bir şekil kazanacağını tahmin ediyoruz. Söz konusu kanun taslağına kaynaktaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.