Microsoft, artık doktor yapay zekalar üretecek! | Kişisel BLOG

Microsoft, artık doktor yapay zekalar üretecek!

Microsoft, artık doktor yapay zekalar üretecek!

Çağımızın en büyük ve en kötü hastalığı olan kanser için bildiğiniz gibi bilim insanları gece gündüz çalışıyor, yeni çare yolları arıyorlar. Fakat tedavi yöntemlerinde şu ana değin yüzde yüz galibiyet oranı maalesef sağlanamadı. Lakin bu bozmak üzere. Ciddi oranda yeryüzünde yaşamış insanları etkileyen bu amansız hastalığı meşhur teknoloji devi Microsoft tedavi edebileceğini söylüyor. Gelişen günümüz teknolojisinin bilim dalı ile paralel yürütüldüğünü hali hazırda biliyoruz. İşte Microsoft da bu paralel çalışmalardan olur ya de en büyüğüne imza atacak. Şirketin iddiasına göre geliştirilecek alet öğrenme yeteğine sahip yapay zekalar, bundan böyle hastalara cerrahi müdahalede bulunabilecek.

Microsoft, artık doktor yapay zekalar üretecek!

Bilime bambaşka bakış açısı ile yaklaşan şirket, insanlardaki kanser hücrelerini ise geliştirdiği yapay zekaya tıpkı bilgisayardaki yanlış kod satırı olarak tanıtacak. Bu yanlış kodları en kısa yoldan yerinde hale getirmeyi araştıracak olan suni zekalar, böylelikle kanserli hücreleri de çare edebilecek. Microsoft bünyesinde kurulan Research Healtcare NeXT adlı laboratuvarlarda geliştirilecek ve tahminlere tarafından gelecek birkaç yıl içerisinde testlere başlanacak yapay akıl doktorlar, insanlık için belki de bir umut olacak. Fakat uzmanlar daha şimdiden ikiye bölünmüş durumda. Zira bazı kesimlere kadar suni zekalar sadece kanserli hücreleri yok dinç hücreleri de sistemdeki hata olarak algılar ve insanlığı değiştirmeye çalışırsa? Bir diğer kesime tarafından de şayet yapay zekaya yalnızca makine öğrenme yeteneğinin verilmesi durumunda bir risk talep etmeyeceğini savunuyorlar.  Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de yapay zekalar çağımızın amansız hastalığı kanseri tedavi edebilirler mi?

*Kişisel eleştiri; Suni zekanın bizleri birer alet olarak algılayacak olması açık konuşmak gerekirse beni birazcık korkuttu. Umarım bilimde köklü değişiklik yaratıp kanseri tedavi edeceğimize kendimize daha fena bir afet hazırlamıyoruzdur..*

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir